ПРАВИЛА

прийому на кафедру військової підготовки

Сумського державного університету для проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу в 2024 році

Затверджені наказом ректора СумДУ

вiд 24.01.2024 року №0042

 

І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.

1.1. Кафедра військової підготовки Сумського державного університету (далі КВП СумДУ) надає освітні послуги з військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу відповідно до положень Законів України , “Про освіту““Про вищу освіту““Про військовий обов’язок і військову службу“, Постанови Кабінету Міністрів України від 01.02.2012 №48 “Про затвердження Порядку проведення військової підготовки студентів вищих навчальних закладів за програмою підготовки офіцерів запасу” зі змінами, сумісних наказів Міністерства освіти і науки України та Міністерства оборони України від 15.08.2018 року № 910/412 “Про затвердження Положення про військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти” та від 14.12.2015 за № 719/1289 в редакції наказу від 18.06.2019 року № 316/833 “Про затвердження Інструкції про організацію військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу”.

1.2. Перелік військово-облікових спеціальностей і обсяги набору в 2024 році, за якими проводиться військова підготовка за програмою офіцерів запасу:

1.2.1. Бойове застосування з’єднань, військових частин і підрозділів наземної артилерії.
1.2.2. Бойове застосування з’єднань, військових частин і підрозділів самохідної артилерії.
1.2.3. Бойове застосування військових частин і підрозділів протитанкових керованих ракетних комплексів.
1.2.4. Бойове застосування військових частин і підрозділів артилерійської розвідки.
1.2.5. Бойове застосування військових частин і підрозділів, озброєних комплексами тактичних ракет.
1.2.6. Бойове застосування підрозділів безпілотних авіаційних комплексів тактичного класу

1.3. Метою проведення військової підготовки є забезпечення Збройних Сил, інших військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби (далі – Збройні Сили та інші військові формування) необхідною кількістю військовонавчених громадян України (далі громадяни) для виконання військового обов’язку в запасі, проходження військової служби за контрактом або за призовом осіб офіцерського складу, проходження служби у військовому резерві Збройних Сил та інших військових формувань, а також забезпечення реалізації права громадян на рівні можливості у виборі професії шляхом здобуття додаткових знань, умінь і навичок, необхідних для належного виконання військового обов’язку в запасі у мирний час, обов’язків військової служби у воєнний час та для майбутньої професійної діяльності.

1.4. Військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу (далі – військова підготовка) на добровільних засадах проходять громадяни, які мають або здобувають ступінь вищої освіти не нижче бакалавра, придатні до військової служби за станом здоров’я та морально-діловими якостями.

Жінки залучаються до військової підготовки за визначеними військово-обліковими спеціальностями без обмежень.

1.5. Громадяни можуть проходити військову підготовку за умови відповідності спеціальностей, які вони мають або за якими здійснюється їх підготовка у закладі вищої освіти (далі ЗВО), військово-обліковій спеціальності, за якою проводиться підготовка офіцерів запасу.”

1.6. Громадяни проходять військову підготовку за рахунок коштів, які надходять від фізичних осіб як плата за послуги у галузі вищої освіти, пов’язані з військовою підготовкою (за контрактом).

1.7. Між громадянином, зарахованим для проходження військової підготовки, та ректором СумДУ, укладається контракт про військову підготовку громадянина на кафедрі військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу за рахунок коштів фізичних осіб за послуги, пов’язані з цією підготовкою.

1.8. Відстрочка від призову на строкову військову службу надається громадянам України, які проходять військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу при вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти. Така відстрочка надається на весь період проведення військової підготовки та на строк, що триває від завершення такої підготовки до присвоєння громадянину України первинного військового звання офіцерського складу, але не довше ніж до кінця поточного року після завершення підготовки (ст.17 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу“).

1.9. Військова підготовка громадян проводиться на навчально-матеріальній базі КВП СумДУ протягом 2-ох років навчання (4 семестри) та комплексних практичних занять з вивчення курсу первинної військово – професійної підготовки та тактичної медицини (3 тижні після першого року навчання) і 30-и добового навчального збору (після другого року навчання) на базі військових частин.

З громадянами, які раніше проходили військову службу у Збройних Силах України, інших військових формуваннях, комплексні практичні заняття не проводяться.

1.10. Військова підготовка планується та проводитись протягом одного навчального дня на тиждень (методом проведення “військового дня”), або у строк від трьох (шести) тижнів поточного семестру (навчального року), методом проведення поточного семестрового збору, а також з використанням змішаної форми навчання.

1.11. Порядок організації та проведення військової підготовки передбачається відповідним договором між СумДУ та ЗВО і відповідним контрактом між громадянином, який зарахований для проходження військової підготовки, та ректором СумДУ.

1.12. Навчальний збір завершується складанням громадянами випускного екзамену.

1.13. Після складання випускного екзамену громадяни складають Військову присягу (крім тих, хто її вже склав) в урочистих умовах згідно з порядком, установленим Статутом внутрішньої служби Збройних Сил.”

1.14. На громадян, які пройшли повний курс військової підготовки та склали Військову присягу, оформлюються атестаційні матеріали.

1.15. Громадяни, які пройшли повний курс військової підготовки та атестовані до офіцерського складу, присвоюється первинне військове звання “молодшого лейтенанта запасу”.

 

ІІ. УМОВИ ВСТУПУ.

2.1. Організація вступних випробувань проводиться згідно з урахуванням вимог Умов прийому на навчання до ЗВО, Інструкції про організацію військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу затвердженої сумісним наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства оборони України від 14.12.2015 за № 719/1289 в редакції наказу від 18.06.2019 року № 316/833 та Інструкції про організацію та проведення військово-професійної орієнтації молоді та прийому до вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів затвердженої наказом Міністра оборони України від 05 червня 2014 року № 360.

До Вступних випробувань допускаються громадяни України, які мають або здобудуть освітній ступінь вищої освіти не нижче бакалавра (станом на липень 2026 року) всіх форм навчання, придатні до військової служби за станом здоров’я та морально-діловими якостями.

2.2. Зарахування громадян для проходження військової підготовки здійснюється за результатами конкурсного відбору та медичного огляду.

Придатність громадян до військової служби за станом здоров’я визначається на підставі:

 – чоловіки: за результатами медичного огляду військово-лікарськими комісіями районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної  підтримки за місцем перебування на військовому обліку (реєстрації) з оформленням довідки за формою №4 (додаток 6). В разі  неможливості пройти ВЛК під час воєнного стану в районах де ведуться активні бойові дії чи територія знаходиться під тимчасовою окупацією ворожих військових формувань, придатність громадян до військової служби за станом здоров’я визначатиметься на підставі висновку ВЛК в приписному свідоцтві (військовому квитку);

– жінки: за результатами медичного огляду військово-лікарськими комісіями територіальних центрів комплектування та соціальної  підтримки за місцем проживання (навчання) з оформленням довідки за формою №4 (додаток 6).

Медичний огляд проводиться за направленням від КВПСумДУ. Направлення для проходження ВЛК оформлюються і отримуються:

– громадянами з числа здобувачів вищої освіти ЗВО з якими укладені договірні відносини про військову підготовку через відповідальну особу за облік і організацію військової підготовки в ЗВО;

– громадянами, які вже мають ступінь вищої освіти та здобувачами вищої освіти інших ЗВО на кафедрі військової підготовки СумДУ, “Новою поштою” або електронною  поштою після надання необхідної інформації по т. 0685819687, 0508012747.

2.3. Проведення конкурсного відбору покладається на відбіркову комісію, яка призначається наказом ректора Сумського державного університету.

2.4.  Вступні випробування проводяться за дистанційною формою з використанням Web-ресурсів  програми конкурсного відбору розміщених на офіційному сайті кафедри в розділі «ВСТУП» (Вступні випробування онлайн).

2.5. Громадяни, які виявили бажання проходити військову підготовку, подають: заяву на ім’я голови відбіркової комісії (для здобувачів вищої освіти з резолюцією декана факультету) (додаток 3).

Заява повинна містити такі відомості:

Назва ЗВО, форма навчання, назва факультету, номер навчальної групи, спеціальність, освітньо-кваліфікаційний рівень (назва ЗВО, який закінчив, рік закінчення, спеціальність та ОКР для громадян, які мають вищу освіту);

прізвище, ім’я та по батькові, дата народження, громадянство;

номер навчальної групи, назва факультету та ЗВО, у якому громадянин здобуває вищу освіту, форма навчання – очна (денна, вечірня) або заочна (дистанційна);

інформація про здобутий або той, що здобувається громадянином, ступінь вищої освіти, галузь знань, спеціальність та спеціалізацію;

адреса проживання (за пропискою та фактична);

телефон для зв’язку, електронна адреса;

проходження військової служби;

в якому територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки знаходиться на обліку;

придатність до проходження військової служби за станом здоров’я згідно висновку ВЛК у медичній довідці за результатами проходження ВЛК;

мотивація студента щодо проходження військової підготовки та його зобов’язання про виконання вимог, що ставляться до студентів під час проходження військової підготовки.

2.6. До заяви додаються:

– копія першої сторінки паспорта громадянина України (додаток 4);

– копія довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (додаток 4);

– копію посвідчення про приписку до призовної дільниці (для чоловіків) (додаток 5);

– довідка військово-лікарської комісії з висновком про придатність до військової служби за станом здоров’я (навчання за програмою підготовки офіцерів запасу), яка видається міським (районним) територіальним центром комплектування та соціальної  підтримки за місцем перебування на військовому обліку (при тимчасовому перебуванні на військовому обліку за місцем навчання; (для жінок за місцем проживання або навчання) (додаток 6);

– копія диплому про вищу освіту та додатку до нього (для громадян, які вже мають освітній ступінь вищої освіти не нижче бакалавра) (додаток 7).

– ксерокопія посвідчення водія (за наявності) (додаток 8).

Громадяни з числа здобувачів вищої освіти визначені документи для вступу подають відповідальній особі за облік і організацію військової підготовки в ЗВО, призначеної ректором ЗВО, яка організовує збір визначених документів та складає список здобувачів вищої освіти ЗВО, які виявили бажання пройти військову підготовку з узагальненими даними про підсумки складання ними підсумкового контролю за попередні курси навчання за 100 бальною шкалою (додаток 9,1, 9.2). Узагальнений список подається ректору ЗВО на затвердження. До списку додаються заяви громадян про їх бажання пройти військову підготовку. За резолюцією декана факультету (директора інституту) здобувачі вищої освіти, які мають академічні заборгованості, або низькі морально-ділові якості, до списку не включаються.

Затверджені ректорами ЗВО списки абітурієнтів направляються для розгляду до відбіркової комісії КВП СумДУ в електронному вигляді на електронну пошту кафедри в форматі документа doc/docx або pdf з найменуванням файлу “назва ЗВО, ВСТУП” а також списки, заяви абітурієнтів з копіями документів, які визначені в п.2.6 цих Правил,  в друкованому вигляді “Новою Поштою” за адресою м. Суми, відділення № 14, телефон отримувача 0685819687.

Громадяни, які вже мають ступінь вищої освіти не нижче бакалавра, вище перелічені документи надсилають на адресу відбіркової комісії КВПСумДУ в електронному вигляді на електронну пошту кафедри в форматі документа doc/docx або pdf з найменуванням файлу “Гр. Укр. з в/о, ПІБ, ВСТУП” або в друкованому вигляді “Новою поштою” за адресою м. Суми, відділення № 14, телефон отримувача 0685819687.

Прийом документів від громадян України, які виявили бажання проходити військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу за контрактом, інші документи встановленого зразка, визначених в додатках Правил прийому надаються не пізніше 29 липня 2024 року.

Конкурсний відбір з громадянами які в повному обсязі представлять визначені для вступу документи, проводиться з 01 березня по 29 липня 2024 року за дистанційною формою з використанням Web-ресурсів  програми конкурсного відбору.

 

ІІІ. КОНКУРСНИЙ ВІДБІР

3.1. Конкурсний відбір студентів включає:

оцінку рівня успішності навчання;

професійно-психологічний відбір;

оцінку рівня засвоєння програми допризовної підготовки;

оцінку рівня фізичної підготовки.

3.2. Рівень успішності навчання здобувача вищої освіти оцінюється в балах за результатами складання ним підсумкового контролю у ЗВО за семестри, які передують початку військової підготовки, та визначається як середнє арифметичне значення всіх отриманих здобувачем вищої освіти оцінок, переведених у 100-бальну шкалу.

Рівень результатів завершення навчання громадян, які вже мають ступінь вищої освіти не нижче бакалавра, оцінюється в балах і визначається як середнє арифметичне значення всіх отриманих громадянином оцінок із додатка до документа про вищу освіту, переведених у 100-бальну шкалу.

3.3. Професійний психологічний відбір студентів для навчання за програмою підготовки офіцерів запасу здійснюється відповідно до вимог Інструкції з організації та проведення професійного психологічного відбору кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів, затвердженої наказом Міністра оборони України від 9 липня 2009 року № 355, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22 вересня 2009 року за № 893/16909 та Методичних рекомендацій з оцінки індивідуальних психологічних якостей кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів, а також студентів вищих навчальних закладів для навчання за програмою підготовки офіцерів запасу, затверджених наказом Міністра оборони України від 22.03.2010 року №152ДСК.

Професійно-психологічний відбір базується на аналізі індивідуально-психологічних якостей і є системою заходів, що спрямовані на виявлення осіб, які за своїми психофізіологічними якостями та здібностями відповідають вимогам конкретної військово-облікової спеціальності.

Оцінка індивідуальних психологічних якостей включає оцінку рівня нервово-психiчної стiйкостi та оцінку спроможності навчатися за програмою підготовки офіцерів запасу під час проведення тестування на ПЕОМ, облаштованих спеціалізованим програмним забезпеченням з використанням Web-ресурсів  програми конкурсного відбору розміщених на офіційному сайті кафедри в розділі «ВСТУП» (Вступні випробування онлайн).

Індивідуальні психологічні якості вступників оцінюються як “пройшов професійний психологічний відбір” або “не пройшов професійний психологічний відбір”.

Громадяни, в яких при тестуванні індивідуальних психологічних якостей виявлена нервово-психічна нестійкість, а також ті, що не відповідають встановленим критеріям спроможності кандидатів до навчання за методикою спроможності до навчання, вважаються такими, що не пройшли професійний психологічний відбір та із числа кандидатів для вступу на КВПСумДУ відраховуються.

3.4. Рівень знань з допризовної підготовки

З метою визначення рівня знань з допризовної підготовки відбіркові комісії проводять тестування громадян, яке складається з 5 завдань у письмовій формі та з 5 завдань з практичного виконання нормативів (прийомів). (додаток 10)

Теоретична частина оцінюється за результатами тестування з 5 завдань, які будуть представлені кожному окремо на Web-ресурсі  програми конкурсного відбору розміщених на офіційному сайті кафедри в розділі «ВСТУП» (Вступні випробування онлайн)  за наступними розділами:

І – військово-гуманітарна   підготовка – перевіряється  зріз  знань  з  історії України та Збройних Сил, знання законів, які регламентують службу в Збройних Силах України;

ІІ – статути Збройних Сил України – в обсязі програми допризовної підготовки, що вивчається в загальноосвітньому закладі;

ІІІ – вогнева підготовка включає теоретичні знання з ТТХ і устрою стрілецької зброї, ручних гранат та положень курсу стрільб;

ІV – тактична підготовка та основи військової топографії, охоплює розділи основних видів бою, вмінь діяти в наступі та обороні, положень орієнтування на місцевості та знання термінів з військової топографії;

V – військово-медична підготовка, основи цивільного захисту – перевіряється зріз знань щодо основних термінів і визначень з військово-медичної підготовки та та основ цивільного захисту.

Усі питання не виходять за межі змісту програми предмету “Захист України” для загальноосвітніх закладів. Вступникам надається можливість вибрати правильний варіант відповіді з трьох, заданих у тестах.  За кожним розділом (завданням) у тесті дається 5 запитань. Усього – 25 запитань. Правильна відповідь на одне запитання дає вступнику 4 бали. Максимальний бал за теоретичну частину складає – 100 балів.

Особа вважається такою, що пройшла вступні випробування, якщо під час складання випробувань з допризовної підготовки сума балів складає 50 і більше балів. Студенти, які під час тестування набрали менше 50 % (менше 50 балів) від максимальної кількості балів, виключаються із списків кандидатів на зарахування для проходження військової підготовки.

Практична частина вступного випробування за дистанційною формою не проводиться.

Доступ до Web-ресурсів програми конкурсного відбору на офіційному сайті кафедри буде активовано з 01.03.2024 року.

3.5. Рівень фізичної підготовки

В зв’язку з неможливості провести вступні випробування з фізичної підготовки з приводу введення в державі воєнного часу та воєнно-політичного стану в регіоні, рівень фізичної підготовки буде враховуватись:

– для здобувачів вищої освіти – як середня арифметична оцінок з дисципліни “Фізичне виховання” за попередні семестри навчання в ЗВО, які будуть надані згідно довідки ЗВО, завіреної деканом факультету (директором інституту);

– для громадян, які вже мають ступінь вищої освіти не нижче бакалавра буде враховуватись підсумкова оцінка, яка визначена в додатку до диплому про вищу освіту.

 

IV. РЕЗУЛЬТАТИ КОНКУРСНОГО ВІДБОРУ.

За результатами вступних випробувань, з урахуванням результатів рівня успішності навчання, допризовної підготовки, професійного психологічного відбору, рівня фізичної підготовки та медичного огляду, складається рейтинг абітурієнтів.

Рейтинг абітурієнтів для проходження військової підготовки відповідає сумі балів, набраних при оцінці рівня знань з допризовної підготовки та рівня успішності навчання.

Кандидати, які успішно витримали конкурсний відбір відповідно до загальної кількості набраних балів розподіляються за рейтинговим списком згідно конкурсу та обсягу набору на кожну військово-облікову спеціальність і відбірковою комісією оформляється окремим протоколом з висновками: “рекомендуються до зарахування” або “не рекомендуються до зарахування” на КВПСумДУ.

Кандидати з числа випускників технікумів, коледжів, які успішно витримали конкурсний відбір включаються до рейтингового списку після зарахування до ЗВО на спеціальність за ОКР не нижче “бакалавр”.

Рейтингові списки оприлюднюються шляхом розміщення на інформаційних стендах конкурсної комісії та на Web-сторінці КВПСумДУ.

 

V. ЗАРАХУВАННЯ ГРОМАДЯН

Зарахування громадян до навчання за програмою підготовки офіцерів запасу здійснюється наказом ректора СумДУ на підставі протоколу засідання відбіркової комісії.

Громадяни до проекту наказу включаються відповідно до рейтингового списку.

Громадяни, які мають досвід бойових дій, участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, АТО (ООС) та у війні з протистояння російській агресії, що підтверджується відповідними документами, зараховуються для проходження військової підготовки поза конкурсом за умови позитивного складання вступних випробувань та придатності за станом здоров’я.

 

VI. АПЕЛЯЦІЯ

Апеляції громадян за результатами конкурсного відбору розглядає апеляційна комісія. Апеляція громадян за результатами випробувань повинна подаватися не пізніше наступного робочого дня після оголошення оцінки за випробування.

Додаткове проходження вступних випробувань громадян під час розгляду апеляції не допускається.

 

VII. ОБОВ’ЯЗКИ СТОРІН З НАДАННЯ І ОТРИМАННЯ ОСВІТНІХ ПОСЛУГ

Протягом одного місяця з дня зарахування між громадянином, якого зараховано для проходження військової підготовки, та ректором СумДУ, на базі якого проводиться військова підготовка, укладається відповідний контракт про військову підготовку громадянина.

Якщо громадянин не підписав контракт протягом одного місяця, цей громадянин відраховується зі списку зарахованих для проходження військової підготовки.

На вакантні місця зараховуються громадяни згідно з рейтингом за умови укладання контракту протягом одного місяця.

Порядок організації укладання контракту буде оголошено окремо.

 

VIII. ОПЛАТА ЗА НАВЧАННЯ

Громадяни, які зараховані на навчання за програмою підготовки офіцерів запасу проходять навчання за рахунок коштів, які надходять від фізичних осіб як плата за послуги у галузі вищої освіти, пов’язані з військовою підготовкою (за контрактом). Програма військової підготовки розрахована на 4 семестри і навчальний збір. Вартість навчання за кожен семестр навчання складає 7500 грн. Оплата за навчання посеместрово. Як виняток, для окремої категорії громадян, передбачена оплата помісячно. Навчальний збір проводиться за рахунок Міністерства оборони України.

 

IX. КОРЕГУВАННЯ УМОВ ВСТУПУ

У разі змін у військово-політичному стані в державі і Сумському регіоні, на підставі відповідних установчих документів, в Правилах прийому (формі проведення конкурсного відбору) можливі зміни, про що буде повідомлено окремо.

 

З усіх питань щодо вступних випробувань та порядку проходження військової підготовки за програмою офіцерів запасу на КВП СумДУ звертатись за посиланням:

Web-сайт: www.kvp.sumdu.edu.ua, E-mail: [email protected]

Телефон приймальної комісії 0685819687

 

Завідувач  кафедри військової підготовки

Сумського державного університету

 

Додатки до правил прийому на кафедру військової підготовки Сум ДУ в 2024 році